(3:0)

Időpont: 1986.06.02. Helyszín: Irapuato, Rovelocion-stadion Térkép
Vezette: Agnolin, olasz Nézőszám: 15000

Szövetségi kapitány: Mezey György dr.

Góllövők: Jakovenko/3 , Alejnyikov/4 , Belanov/24 , Jaremcsuk/66 , Dajka László /74 , Rodjionov/80

Cserék: Róth Antal  -> Burcsa Győző  /12 , Péter Zoltán  -> Dajka László  /62 , Belanov -> Rodjionov /70 , Jakovenko -> Jevtusenko /73

Az első csoportmérkőzésünk.
A Szovjetúnió válogatottja rendszeresen okozott gondokat nekünk. De a szép felkészülési sorozat után jogosan bizakodtak a magyar szurkolók. Nagyon sokan voltak, nem csak Magyarországon, akik ezt a találkozót a csoport döntőjének tekintették.

Azután elkezdődött a mérkőzés:
A szovjet csapat hatalmas lendülettel kezdte a mérkőzést.
3.perc: Belanov a jobbszélen száguldott előre szinte megállíthatatlanul. Péter  csak szabálytalanul tudta útját állni a 16-ossal egyvonalban. A szabadrúgást szintén Belanov ívelte a kapu elé Zavarov-hoz. ő az ötös sarkánál álló Jakovenkóhóz továbbított, aki két magyar védő között kapásból lőtt a bal alsó sarokba. 1-0
4.perc: Éppen csak elvégeztük a középkezdést. A gól okozta bénultságból azonban még nem tértünk magunkhoz, amikor máris Rácz (Szovjetúnió) kapott egy előre vágott labdát a 16-osunknál. Hátragurított a középen érkező Alejnyikov elé, aki futtából, huszonhat méterről hatalmas bombát küldött a bal felső sarokba. 2-0 A még az első góltól kábult magyar csapatott szinte sokkolta az újabb találat. Csak nagyon-nagyon lassan kezdtek magukhóz térni a játékosok és akkor...
24.perc: Belanov a jobboldalon kapta a labdát. Betört a 16-oson belülre, és becsapta a rátámadó Kardos -t is. Ekkor, a játékvezető megítélése szerínt, a magyar játékos buktatta és ezért nagyon határozottan büntetőt ítélt. (Utólag azt kell mondanunk, valószínűleg jogos volt az ítélet, de akkor nem így gondoltuk!) A földről felkelt szovjet játékos vállalta az ítéletvégrehajtó szerepét és nem is hibázott. 3-0
Ettől kezdve a találkozó végéig csapatunk csak statisztaként vett részt a mérkőzésen. Szinte semmi közünk nem volt a további történésekhez.
66.perc: Jakovenko a saját 16-osától indulva az egész pályán végig cselezte magát és még jobboldalra, a kiugró Jaremcsuk elé is pontosan továbbított. ő egy csel után közpre húzott, még becsapott egy érkező magyar játékost és hét méterről a bal sarokba gurított. 4-0
74.perc: Zavarov ívelt a kapuhoz közel álló Jaremcsuk felé. Dajka  próbálta ezt megakadályozni és sikerrel is járt. Ennek következtében azonban a labda a kapufára és onnan a kapunkba pattant. 5-0
78.perc: Larinov a jobb oldalon betőrt a 16-oson belűlre és Kardos  nem látott más lehetőséget, buktatta. A 11-est Jevtusenkó lőtte nagy erővel a kapu bal felső sarka mellé.
80.perc: Alejnyikov egyedül vitte a labdát a magyar kapu felé. Egy gyenge, helyezett gurítással próbálkozott, de Disztl  beleért a lövésbe és a labda kipattant róla. Garaba  igyekezett megszerezni, de Alejnyikov feltartotta és így az érkező Rodjionov tíz méterről guríthatott az üres kapuba.

A magyar válogatott most szenvedte el világbajnoki szerepléseinek legnagyobb vereségét.
A találkozó szinte értékelhetetlen. A szovjet csapat úgy játszott, mintha az "életéért küzdött" volna. Még az utolsó percekben is teljes elszántsággal rohantak előre. Még azt sem mondhatjuk, hogy fáradhatatlanul, hiszen szemmel láthatóan a legtöbben mindent kiadtak magukból, de mégis hajtottak és hajtottak... Csapatunk pedig csak késve, mindenről lemaradva, kábúltan próbált magáhóz térni, de nem sikerült. Az első percek sokkja kilencven percen keresztül kitartott. A nagyarányú vereség csak akkor lett volna elkerülhető, ha a harmadik szovjet gól után a szövetségi kapitány "bedobja a törülközőt".